icon-post

Aeracja

Czym jest aeracja?

Trawnik, jak wszystkie rośliny na naszym globie, potrzebuje powietrza. Aeracja to nic innego jak polepszenie wymiany powietrza w sferze korzeni trawnika, dzięki czemu zdrowo rośnie. Zabieg polega na wykonaniu otworów w podłożu. Otwory wykonywane są specjalną maszyną (aeratorem), która wycina „wykorki” średnicy ok. 10 mm i głębokie na 40-60 mm.

Dlaczego warto?

Zabieg aeracji również jest zalecany na bardzo zbitych glebach. Dzięki dużej ilości otworów gleba rozluźnia się, a przepływ wody, powietrza oraz mikro i makro elementów dochodzi bezpośrednio do korzeni trawy. Skutkiem takiego działania jest rozbudowa całego systemu korzeniowego trawy. Dzięki temu trawnik staje się odporniejszy w czasie suszy oraz w czasie mrozów, a także jest mniej podatny na choroby.

Sprawdź, kiedy najlepiej przeprowadzić areację Twoje trawnika.

Warto tu zaznaczyć, że obok wertykulacji, aeracja jest jednym z dwóch bardzo ważnych zabiegów regeneracyjnych, jakim należy poddawać murawę, by ta osiągnęła zadowalający wygląd. Istnieją jednak pewne ograniczenia co do czasu jego przeprowadzania. Nie powinien się on odbywać w pierwszym roku po zasianiu, w momencie, gdy źdźbła są bardzo wysokie, ani w chwili, gdy gleba jest sucha – powinna być wilgotna, ale nie mokra.

Najlepszymi porami na ten zabieg są zaś wiosna oraz jesień – napowietrzenie gleby późną jesienią będzie świetnym wsparciem dla rozwoju nowych źdźbeł w kolejnym roku. Co do ich rocznej liczby, zależy ona od tego, jakim obciążeniom poddawana jest murawa – inaczej będzie to wyglądało w przypadku przydomowego ogrodu, inaczej – boiska. Duże znaczenie ma również dobór rodzaju zabiegu – aeracja trawnika może być wgłębna lub płytka, inaczej zwana powierzchniową.

Pracownicy naszej firmy dopilnują, by ten regeneracyjny zabieg został przeprowadzony na Twojej murawie w optymalny sposób.