icon-post

Dosiew traw

Czym jest dosiew traw?

Zabieg ten polega na zasianiu nasion na istniejącym już trawniku bez jego przekopywania. Jest to łatwy sposób na:

  • uzupełnienie braków na naszym trawniku,
  • poprawienie jego gęstości,
  • zwiększenie różnorodności gatunków,
  • poprawę koloru.

 

Kiedy dosiewać?

Zabieg ten w pewien sposób można nazwać „doraźnym” – przynosi on bowiem dosyć szybkie efekty wizualne, natomiast nie upora się z większymi problemami, z którymi ewentualnie może borykać się gleba i murawa. Nie należy więc zapominać o zdiagnozowaniu ich przyczyn. Warto jednak stosować wysiew nasion w momentach, kiedy źdźbła nieco spóźniają się z przybieraniem soczystego, zielonego koloru, a sama murawa jest przerzedzona i pojawiając się na niej nieestetyczne „placki” – czy to na skutek wymarzania zimą, pokrycia go mchem, panującą suszą, czy też stojącymi na murawie kałużami.

Jeśli twój trawnik wygląda na stary lub ‚zmęczony’, a dawki nawozów stają się coraz wyższe lub atakują go choroby jest on idealnym kandydatem do tego zabiegu. Regularne dosiewanie, kompensuje naturalne obniżenie zdolności reprodukcyjnych starego trawnika.

Co stosować na poprawę wyglądu murawy?

Dosiewanie traw można przeprowadzać z użyciem tej samej mieszanki, co podczas zakładania murawy – pozwoli to na uzyskanie jednolitej powierzchni i jej równomierny wzrost. Nie jest to jednak żelazna zasada, a podczas zabiegu równie dobrze sprawdzi się też trawa samozagęszczająca. Jej ogromną zaletą jest o wiele szybszy wzrost nowych źdźbeł – efekt w postaci pięknej i gęstej darni to kwestia kilku tygodni.

Sprawdź, czy Twój trawnik potrzebuje dosiewu traw.